آکادمی مجازی دیابت گابریک

آکادمی مجازی دیابت گابریک
Gabric Virtual Diabetes Academy

نام انجمن اطلاع‌رسانی ديابت گابریک از رودخانه‌ای در بخش مرکزی شهرستان جاسک در استان هرمزگان، الهام گرفته شده است. در باور ما گابریک نماد حیات، پویایی و حرکت در مسیر سلامتی است، راهی که در آن همراه هم آینده‌ای را بسازیم که در آن دیابت برای هیچ‌کس تهدید و نگرانی نباشد بلکه فرصتی در جهت حرکت در مسیر سلامت و رشد انسان باشد.
انجمن اطلاع‌رسانی ديابت گابریک، یک سازمان مردم‌نهاد است که در نیمه اول سال 1385 شروع به فعالیت نموده و از سال 1396 عضو رسمی فدراسیون بین‌المللی دیابت است. پایه‌گذاران اين انجمن، پزشکان فوق تخصص غدد شناخته شده کشور و جوانان مبتلا به دیابت هستند که به‌خوبی موفق به کنترل دیابت خود می‌باشند. در حال حاضر عمده کارکنان این انجمن را افراد مبتلا به دیابت نوع یک می‌باشند که خود از کودکی و یا نوجوانی انسولین تزریق می‌کنند و به‌خوبی توانسته‌اند دیابت خود را کنترل کنند. هدف اصلی گابریک، اطلاع‌رسانی و ایجاد انگیزه در افراد مبتلابه دیابت است تا با یادگیری مدیریت دیابت از بروز عوارض آن جلوگیری کنند. در همین راستا فعالیت اصلی این انجمن فراهم آوردن آموزش خود-مدیریتی و مشاوره دیابت برای افراد مبتلا به این بیماری و خانواده‌های آنها است؛ چراکه امروزه ثابت شده که آموزش، پایه و اساس مدیریت دیابت است.
انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک از آغاز فعالیت خود همواره سعی داشته در کنار توانمندسازی افراد مبتلا به دیابت در زمینه خود-مدیریتی دیابت، کادر درمان را نیز با جنبه‌های کاربردی مدیریت بالینی دیابت آشنا نماید. از جمله برنامه‌های علمی-آموزشی که توسط انجمن گابریک طی دهه گذشته برگزار شده «همایش‌های علمی دیابت، رویکرد کاربردی» است که در راستای ارتقای توانمندی جامعه پزشکی و پیراپزشکی در زمینه مدیریت دیابت، با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی و معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شده است. در این همایش‌های تخصصی اساتید برجسته غدد و متابولیسم کشور محورهای برنامه را به‌ صورت سخنرانی و مسئله محور (case-based) در قالب سیستم یادگیری تعاملی گابریک به مخاطبین ارائه می‌دهند.
علاوه بر این انجمن دیابت گابریک با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به منظور توانمندسازی دستیاران فوق تخصص غدد و متابولیسم و با هدف آشنایی این گروه با مفاهیم کاربردی مدیریت دیابت، اقدام به برگزاری ادواری کارگاه‌های تخصصی «کارگاه تخصصی مدیریت دیابت، رویکرد جامع‌نگر» برای آموزش دستیاران فوق تخصص غدد و متابولیسم در تهران و سایر نقاط ایران نموده است.
بعد از پاندمی کرونا اقبال به برنامه‌های مجازی گسترش یافته و انجمن گابریک نیز از این فرصت استفاده نموده تا در راستای چشم اندازه خود که تسهیل دسترسی به مدیریت استاندارد دیابت است، از زیرساخت‌های آنلاین برای گسترش و بهبود دوره‌های توانمندسازی کادر درمان در زمینه مدیریت بالینی دیابت استفاده نماید. در همین راستا انجمن دیابت گابریک با پشتوانه کمیته علمی مشورتی خود آکادمی مجازی دیابت گابریک (Gabric Virtual Diabetes Academy) را پایه گزاری نموده است.

همراه هم آینده‌ای را خواهیم ساخت که در آن دیابت برای هیچ‌کس تهدید و نگرانی نبوده، بلکه فرصتی جهت حرکت در مسیر سلامت و رشد انسان باشد.

صفحات مفید:

اشتراک گذاری
پیمایش به بالا