آکادمی مجازی دیابت گابریک

آموزش خود مدیریتی دیابت

دیابت یک بیماری مزمن و چالش‌برانگیز است که نیازمند کنترل و مدیریت 24 ساعته و هر روزه توسط فرد مبتلا به دیابت است. به همین دلیل فرد مبتلا به دیابت باید دانش و مهارت‌های اساسی را برای تصمیم‌گیری‌های صحیح و متعدد کسب نماید تا بتواند چالش‌های روزانه مدیریت نوسان قند خون را به‌خوبی مدیریت کند که این موضوع نیازمند حمایت و پشتیبانی کادر درمان است. به همین دلیل در مدیریت دیابت، آموزش و حمایت خود مدیریتی دیابت (Diabetes self-management education and support (DSMES)) نقش بسیار مهمی دارد.

هدف از DSMES ارائه اطلاعات، مهارت و پشتیبانی به افراد مبتلا به دیابت است تا با پذیرش مسئولیت کنترل قند خون خود و همکاری با کادر درمان بتوانند با تصمیم‌گیری‌های آگاهانه و استفاده از قدرت حل مسئله به بهبود اهداف قند خون فردی، نتایج بالینی، مدیریت استرس‌ها و ارتقای کیفیت زندگی دست یابند. DSMES بسیار مقرون‌به‌صرفه است اما متأسفانه با تمام مزایای که دارد به خاطر موانع زیاد استفاده از آن خیلی کم است.

آموزش و حمایت خود مدیریتی دیابت (DSMES) شامل دو بخش آموزش و حمایت است که هر دو لازم و ملزوم هم می‌باشند. آموزش خود مدیریتی دیابت (DSME)، فرآیند مستمری است که هدف آن آسان‌سازی و در دسترس قرار دادن دانش، مهارت و توانایی‌های موردنیاز برای خود مراقبتی در افراد مبتلا به دیابت و یا پیش دیابت است. درحالی‌که حمایت خود مدیریتی دیابت (DSMS) شامل فعالیت‌ها و حمایت‌های رفتاری، آموزشی، روانشناسی و یا کلینیکی است که به فرد مبتلا به دیابت و یا پیش دیابت کمک می‌کند تا بتواند رفتارهای موردنیاز برای مدیریت دیابت را در زمان آموزش و بعدازآن پیاده‌سازی و تثبیت کند.

به‌طورکلی DSMES اغلب در چهارچوبی از مشارکت و یکپارچگی اقدامات تیمی ایجاد می‌شود و خیلی مهم است که افراد مبتلا به دیابت در مرکز این تیم دیده شوند و نقش فعالی را نیز به عهده بگیرند.

انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک  تا به امروز بیش از 130 هزار عضو در سراسر کشور دارد که از خدمات آموزشی و مشاوره‌ای این انجمن به صورت رایگان بهره می‌برند. از جمله دستاوردهای بین‌المللی گابریک معرفی فعالیت‌های انجمن به عنوان بهترین عملکرد آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) توسط فدراسیون بین‌المللی دیابت در سال 1389 (2010 میلادی) و اعلام برنامه آموزشی گابریک به ‌عنوان الگوی آموزش دیابت در جهان در نشست سالروز جهانی بهداشت (ژنو – سوئیس) در مقر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 1395 (2016 میلادی) است.

آموزش‌های خود مدیریتی دیابت در قالب دوره‌های آموزشی مدرسه دیابت گابریک به صورت آنلاین و حضوری ارائه می‌شود. گروه‌های هدف مدرسه دیابت گابریک شامل افراد مبتلا به دیابت نوع یک، افراد مبتلا به دیابت نوع دو تحت درمان با انسولین، افراد مبتلا به دیابت نوع دو تحت درمان با داروهای خوراکی و رژیم غذایی، کودکان مبتلابه دیابت نوع یک، والدین کودکان مبتلابه دیابت نوع یک، عموم مردم و افراد در معرض خطر و خانم‌های مبتلابه دیابت بارداری است.

 

در کنار این برگزاری دوره‌های آموزشی گروهی، با توجه به اهمیت حفظ انگیزه و فراهم آوردن پشتیبانی مناسب برای اعضای انجمن، گابریک مفهوم مشاوره همتا (Peer Suport) را پیاده‌سازی نموده است. مشاورین همتا افراد مبتلا به دیابتی هستند که در زمینه مدیریت دیابت به خوبی آموزش دیده‌اند و در کنار کنترل مناسب قند خون خود در تلاش هستند با کمک تکنیک‌های مشاوره و ضمن ایجاد انگیزه و توانمند کردن افراد مبتلا به دیابت و خانواده‌هایشان به آنها در جهت تغییر رفتار در جهت حفظ سلامتی و کنترل قند خون کمک نمایند.

انجمن دیابت گابریک همواره افتخار همراهی و کمک خیرین بزرگواری را داشته که از ابتدای راه به هدف گابریک باور داشته‌اند و ما را در تسهیل شرایط مدیریت و پیشگیری از دیابت در کشور یاری کرده‌اند. با کمک این عزیزان این امکان فراهم شده که کلیه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای برای افراد مبتلا به دیابت به صورت رایگان ارائه گردد. شما می‌توانید از طریق لینک زیر بیماران خود را برای شرکت در این دوره‌های آموزشی معرفی نمایید:

فرم معرفی بیمار برای دریافت مشاوره و شرکت در کلاسهای مدیریت دیابت گابریک

نوع دیابت:(Required)
پیمایش به بالا